Skvělý výsledek ve fyzikální olympiádě

19. 04. 2024     sekce: Úspěchy žáků     autor: Radomír Habermann     tisk: tisk článku

I fyzika, tato krásná přírodní věda, má svou olympiádu. První možnost účasti je v 7. ročníku základní školy. Nejdříve se řeší školní kolo a na základě úspěšnosti řešení může být zájemce nominován do okresního kola. V 9. ročníku je i pro žáky základní školy připraveno kolo krajské. To se letos uskutečnilo 11. dubna v Olomouci a díky vítězství v okresním kole se do něj probojoval i Jakub Post z 9.A. V krajském kole ztratil jeden jediný bod ze čtyřiceti možných a to jej řadilo na skvělé třetí místo mezi svými vrtevníky. Jen pomocné kritérium ho odsunulo ze stříbrné příčky.

V okresním a krajském kole řeší žáci čtyři teoretické úlohy, na jejich řešení mají celkem čtyři hodiny. Většinou řeší úlohy z oblasti pohybu těles, vztlakové síly, silového působení, elektrického obvodu či hydrostatického tlaku. Děkuji Jakubovi za jeho pečlivou přípravu, chystal se na soutěž velmi zodpovědně. Přeji mu i si, aby ho zájem o fyziku provázel i v dalším studiu.

Pořadí krajského kola kategorie E:

1. Michal Král, ZŠ Mohelnice, Vodní, 40 bodů
  2. Matyáš Krč, G Jakuba Škody, Přerov, 39 bodů
  3. Jakub Post, ZŠ Hranice, Šromotovo, 39 bodů

Do krajského kola postoupilo celkem 22 žáků, což byli všichni úspěšní řešitelé okresních kol se ziskem minimálně 16 bodů.